Tezhip Sanatı

Tezhip sanatı altınla yapılan süsleme, altınla bezeme, altınlama sanatıdır. Tezhip, Arapça kökenli bir kelime olup altınlama, altınla susleme, bezeme anlamına gelmektedir. Tezhibin amacı  Kur'an ayetleri, ferman, berat, tugralar, yazma kitaplar, degerli evraklar ve yazılara hizmet etmesidir. İslami süsleme sanatı olan tezhip sanatı, geçmişte de günümüzde de cok degerli olup özellikle günümüzde artık tablo niteliğini kazanmış duvarlarımızın vazgeçilmez bir parcası olmuştur.

Tezhip sanatı belli kurallar cercevesinde geleneksel motiflerin kullanılmasıyla olusturulur. Bir eserin tasarımından renklendirmesine kadar bütün aşamaları naif bir hızla ilerler. Felsefesi sabır olan bu tezhip sanatının bizce en önemli özelliği; yapan ve izleyen kişiyi rehabilite etmesidir. Zihnin ve ellerin  koordinasyonu sayesinde ortaya çıkan her eser, müthiş bir emek sonucu oluşmaktadır.

Levn Sanat olarak sorumluluğunu aldığımız en önemli misyon; geleneksel Türk Sanatlarını geniş kitlelere tanıtmak ve bu sanatların farkındalığını artırmaktır. Bize ait olan sanatımızın, aşkla baglanmak koşuluyla her insanın belli bir aşamadan sonra yapılabileceğini göstermek ise vizyonumuzu oluşturmaktadır.

tezhip sanatı

Tezhip Kursu

Atolyemiz de  tezhip kursunun yanı sıra, minyatür ve ebru dersleri de verilmekte olup aynı zamanda tablo satışı da yapılmaktadır.

Tezhip derslerinin ilk 5 haftası  el eğitimi ve motif öğrenimi ile geçmektedir. Belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra tadımlık küçük projelerle renklendirme teknikleri geliştirilir.

Kursiyerler başladıktan 2 ay sonra seçtikleri bir  besmeleyi susleyerek ilk ana projelerini olusturmaktadırlar.  Ardından kontrollü olarak yazı seciminde özgür kalırlar.

Levn sanat olarak öğrencilerimizin hayallerini önemsiyoruz. Onların hayallerini ögrettiğimiz teknik ve disiplinle somutlaştırıyoruz.

Bilgi almak için bizi arayabilirsiniz: 0 505 811 74 96

instagramxk

 facebookxk

TEZHİP ÇALIŞMALARIMIZ

Levn Sanat Atölyesi

Adres: 871 Sokak No:19 Üst Kat:110 Kızlarağası Hanı Hisarönü, 35250 Konak/İzmir

Telefon: 0505 8117496 

E-Posta: bilgi@levnsanat.com 

instagramxk

 facebookxk

 

 

©2020 Levn Sanat Atölyesi

Web Master: Özkan BAVLI

facebookxkinstagramxk